KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-09-2022 17:29

Konseri yasaklanan Akkaya: Sağ olduğum sürece şarkı söylemeye devam edeceğim

Konseri yasaklanan Akkaya: Sağ olduğum sürece şarkı söylemeye devam edeceğim

URFA - Urfa’da konseri yasaklanan sanatçı İlkay Akkaya, yasaklamaya tepki göstererek “Sağ kaldığım sürece şarkı söylemeye devam edeceğim” dedi. 

Sanatçı İlkay Akkaya, 25 Eylül’de Urfa'da vereceği konserin valilik tarafından “uygun görülmediği” gerekçesi ile yasaklanmasına karşı kentte basın açılması yaptı. Urfa GAP Havalimanı'nda yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) il örgütleri temsilcileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri destek verdi. 

Akkaya, konuşmaya konser yasağına karşı dayanışma gösterenlere teşekkür etmek ile başladı. Konser yasağına karşı dava açıldığını belirten Akkaya, "İlk kez dinleyiciler yürütmenin durdurulması için dava açtı. Konserin yasaklanması hukuki değil. Eğer bir suç varsa bunun yargıya taşınması gerekir. Türkiye'de canlı bombalar katliamlar yapıldı yüzlerce canımız hayatını kaybetti. Yetkililer 'Suç olmadan biz bir şey yapamıyoruz' dediler. Şimdi bende aynı şeyi kendim için istiyorum. Suç yokken en temel hakkım ifade hakkım engellendi, yargıya taşındı. Bu konser şimdi olmazsa bir sonraki ay, bir sonraki hafta, olmazsa bir sonraki ay yapacağımı belirtmek istiyorum. Sağ kaldığım sürece şarkı söylemeye devam edeceğim" diye konuştu. 

Açıklama alkışlar ile son buldu.

AdminAdmin