YEREL
Giriş Tarihi : 07-06-2024 17:09

BUĞDAY HASADI BAŞLADI

 BUĞDAY HASADI BAŞLADI

Buğday üretiminde Türkiye’de ikinci sırada yer alan Şanlıurfa’da hasat dönemi başladı. Tarlada hasada katılan Vali Hasan Şıldak, üretimle ilgili bilgiler vererek üreticilere hayırlı bir sezon diledi.

Buğday üretiminde yüzde 30’luk pay ile Türkiye tarımının lokomotifi olmayı sürdüren Şanlıurfa’da sektör ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip eden Vali Hasan Şıldak, bu kez buğday hasadı için tarladaydı. Makarnalık buğday hasadında çiftçinin yanında yer alan Vali Şıldak, üretimin Şanlıurfa’ya çok yakıştığını söyledi.

Hasat ile ilgili bilgiler alan Vali Şıldak, ardından yaptığı değerlendirmesinde “Mevcut tarım arazimizin yaklaşık yüzde 30’unda buğday, yüzde 25’inde mercimek ve arpa, yüzde 20 sinde Pamuk ve yüzde 13’ünde ise Mısır üretimi yapılıyor. Buğday üretimi bakımından toplam üretimin yüzde 8’inin gerçekleştiği ilimiz bu bakımdan ülkemizde 2’inci sıradadır. Geçtiğimiz yıl 1,7 milyon ton buğday rekoltesini bu yıl 2,2 milyon ton rekolteye ulaştırmayı hedefliyoruz. Tüm çiftçilerimize kazasız belasız bol bereketli bir hasat sezonu diliyorum” dedi.

Vali Şıldak’tan Anız Uyarısı

Vali Şıldak, hasat sonrası anız uyarısında da bulundu. Hava sıcaklığının da artması ile hasat dönemi sonrası oluşabilecek anız yakımı ile ilgili tüm üreticilerin duyarlılık göstermesini isteyen Vali Şıldak, “Topraktaki verimin düşmesi, canlıların zarar görmesi, erozyon ve hava kirliliği gibi birçok olumsuzluklara mahal vermemek için lütfen bu konuda duyarlı olalım” çağrısında bulundu.

AdminAdmin