SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-06-2024 13:27

DİŞ SIKMA DİYİP GEÇMEYİN!

DİŞ SIKMA DİYİP GEÇMEYİN!

Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stres, uyku sırasında diş sıkma (bruksizm) olarak karşımıza çıkıyor diyen Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Recep Eşkar, “En sık görülen uyku bozukluklarından biri olan ‘Bruksizm’, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor. Uyku düzenini ve hayat kalitesini ciddi anlamda etkiliyor” dedi.

Birçok nedeni var

Uyku esnasında oluşan ve çeneleri çok kuvvetli olarak birbirine sürtmenin, dişleri sıkma (bruksizm) olduğunu ve ülkemizde görülme sıklığının %20’lere kadar ulaştığını söyleyen Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Recep Eşkar, “Diş sıkma ve gıcırdatmanın birçok nedeni var. Bu nedenler arasında; stres ve kişisel özellikler, uyku düzeni, uyku esnasındaki solunum bozuklukları, travmatik yaralanmalar, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, ilaç tedavileri, alkol, kafein ve sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir” diye belirtti.


Belirtileri nelerdir

Diş sıkma ve gıcırdatmanın daha çok gece uykudayken istemsiz bir aktivite olduğunu ancak bu durumun hastalar tarafından genellikle farkına varılmadığını söyleyen Recep Eşkar, “Sabah kalktığınızda yanaklarınızda ağrı varsa, çene hareketlerinde kısıtlılık varsa, ağzınızı rahat açamıyorsanız ve açtığınızda ağrı varsa ve gün içinde de ağrı devam ediyorsa, kulağa ve başa yayılan ağrılarınız varsa,

ağız açma kapama sırasında zorluğun dışında klik, klak gibi sesler çıkıyorsa, uykuda dişlerinizi sıkıyor olma ihtimaliniz çok yüksek” şeklinde konuştu.

Tedavisi Var

Diş sıkma ve gıcırdatma tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında da bilgi veren söyleyen Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Recep Eşkar sözlerini şöyle tamamladı: “Uygulanan tedavi metodu çoğunlukla kişiye özel yaptığımız gece plaklarıyla ya da ortopedik apareylerle (splint) aktivitenin kontrol altına alınmasını ve meydana gelebilecek patolojik veya fiziksel değişikliklerin önlemesini içerir. Hastanın rahatsızlığına göre yumuşak ya da sert olarak kişiye özel yapılarak tek çeneye yerleştirilen ve düzenli olarak uyumadan önce takılan bu apareyler diş gıcırtısı nedeniyle dişe zarar verecek her türlü olumsuz etkiyi ortadan kaldırmaya yarar. Diş apareyleri, diş gıcırdatma sonucu meydana gelebilecek diş minelerinin aşınması, dişlerin sallanması ve hatta diş kayıplarını önlemeye yardımcı olur. Yalnız düzenli kullanım şarttır”


 

AdminAdmin