YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2023 13:50

Halkın Doğayla Buluştuğu Mekan

Halkın Doğayla Buluştuğu Mekan

Şanlıurfa’da halkın doğa ile buluştuğu mekânlar arasına katılan Eyyübiye Millet Bahçesi, spor alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, yemyeşil peyzajı ve mesire alanlarıyla yaz akşamlarının vazgeçilmezleri haline geliyor.
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un ilçeye kazandırdığı, 183.000 metrekarelik alanıyla bölgenin en donanımlı millet bahçesi olan Eyyübiye Millet Bahçesi, hizmete sunulmadan önce yaşanan deprem felaketinde afet toplanma alanı olarak işlevini yerine getirmişti. 15 Mart’ta Şanlıurfa’da etkili olan sel felaketinde bir miktar hasar gören Eyyübiye Millet Bahçesi, Kurban Bayramı’ndan hemen önce eksiklikleri giderilerek halka açıldı.
Açıldığı günden bu yana akşam saatlerinden itibaren şehrin dört bir yanından Şanlıurfalıların akın ettiği Eyyübiye Millet Bahçesi, spor alanlarıyla gençler ve isteyen herkes için hareketli bir yaşam alanı ihtiyacına cevap verirken, aktif yaşam ve sosyalleşme anlamında da şehre önemli katkı sunmaya başladı.
İçerisindeki ağaçların büyümesiyle Eyyübiye’nin ve Şanlıurfa’nın simgesel yeşil alanlarından biri haline gelecek olan Eyyübiye Millet Bahçesi, millet kütüphanesi, kıraathane, düğün salonu gibi kapalı alanlarının hizmete girmesiyle yaz kış aktif bir yaşam alanı olacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir medeniyet yansıması olarak Türkiye genelinde hayata geçirilen millet bahçelerinden biri olan Eyyübiye Millet Bahçesi, yeşil alanı ve doğayı korumak, insanlara doğayla buluşacakları mekânlar oluşturmak gibi işlevsel amaçlarla oluşturuldu.
Zemininin çok büyük bir bölümü üzerinde gezilecek şekilde doğal toprak ve yeşillendirilmiş alan olarak bırakılan Eyyübiye Millet Bahçesi’nde süs havuzları, biyolojik gölet, ekolojik malzemeden üretilmiş çocuk oyun alanları gibi ayrıntılar yer alıyor.
Yoğun gölge oluşturacak ağaçların koku, renk ve görsellik unsurları dikkate alınarak dikildiği Eyyübiye Millet Bahçesi’nde 3850 ağaç, 64000 çalı türü bitki yetişecek.

 

AdminAdmin