EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-10-2022 14:53

Harran Üniversitesi’nin ‘Zirai Drone’leri, Ülke Ekonomisine Büyük Katkı Sağlayacak

Harran Üniversitesi Dijital Tarım Araştırma Geliştirme Merkezi bünyesinde ‘Zirai Drone’ geliştirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Harran Üniversitesi’nin ‘Zirai Drone’leri, Ülke Ekonomisine Büyük Katkı Sağlayacak

Merkezde şimdiye kadar tarımda kullanılmak üzere akıllı sulama sistemleri, otonom arazi araçları, bitki sağlığı izleme ve müdahale amaçlı akıllı cihazlar ve yazılımlar geliştiriliyor.Dijital tarım merkezi, zirai uygulamaların hemen her alanında kullanılabilecek yüksek teknoloji ürünü yerli yazılım ve donanım sistemleri geliştirerek ülke tarımına ve bölge çiftçilerine katkı sağlıyor.
Bilgisayar Mühendisliği BölümüDr.Öğretim Üyesi Mehmet Hadi Suzer ve Ziraat Fakültesi Bitki Besleme ve Toprak Bilimi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Şenbayram öncülüğünde yürütülen proje kapsamındaDijital Tarım AR-GE Merkezinde tarımsal ilaçlama ve gübreleme alanlarında kullanılacak 10 kg yük taşıma yeteneğine sahip Zirai Drone’nintest uçuşları başarı ile tamamlandı. Zirai insansız hava aracının kapasitesinin 30 kg yük taşıma kapasitesine çıkarılması hedefleniyor.
Üretilen ZiraiDronesayesinde ilaçlama maliyetlerinde ciddi oranda düşüş sağlandı. Yanısıra daha az ilaç kullanarak tarlaya ve insan sağlığına daha az zarar verilmesinin önüne geçildi. Ayrıca iki sulama arası dönemde traktörle tarlaya girip ilaçlama yapmak ürüne zarar verirkendrone ile ilaçlama, bu tür sıkıntıları ortada kaldırıyor.
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, çalışmaları devam eden Zirai Drone üretim merkezindeincelemelerde bulundu.
Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Demir ve Nihat Denek’in eşlik ettiği ziyarette, Dijital Tarım Araştırma Geliştirme Merkezinde yapılan çalışmalar hakkında Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Hadi Suzer ve Ziraat Fakültesi Bitki Besleme ve Toprak Bilimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şenbayram, süreç hakkında bilgiler verdiler.
Merkezde verilen bilgilerin ardından tarım arazisinde uygulamalı olarakZirai Dronelerin ilk test uçuşu gerçekleştirildi. Gerçekleşen test uçuşunda verilen komutlar,Zirai Drone tarafından başarılı bir şekilde yerine getirildi. ÜretilenZirai Dronelerin, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlaması amaçlanıyor.

 

AdminAdmin