SİYASET
Giriş Tarihi : 04-11-2022 11:21

HÜDA PAR Adli Tıp'taki Gergin Bekleyişe Dikkat Çekti

HÜDA PAR Adli Tıp'taki Gergin Bekleyişe Dikkat Çekti

Adli Tıp Şanlıurfa Şube Müdürlüğü önünde saatlerce cenazesini teslim almak için bekleyen vatandaşların, bekleme alanının uygun olmadığını söyleyen HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, sorunun bir an önce giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.

Her hafta Cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta Adli Tıp Kurumu Şanlıurfa Şube Müdürlüğü önünde yaz aylarında güneşte, kış aylarında ise yağmur altında saatlerce cenazesini teslim almak için bekleyen halkın sorunlarını gündeme taşıdı.

Adli Tıp Kurumu Şanlıurfa Şube Müdürlüğü önünde bekleme alanının uygun olmaması cenaze sahiplerini mağdur ediyor. Cenazesini bir an önce almak isteyen vatandaşlar, yaz aylarında güneşte, kış aylarında ise yağmur altında saatlerce beklemek zorunda kalıyor.

"İnsanlar yazın güneşte, kışın yağmur altında saatlerce bekliyorlar"

Şanlıurfa halkının yaz aylarında güneşte, kış aylarında ise yağmur altında cenazelerinin otopsi sonucu için saatlerce beklemek zorunda kaldıklarına dikkat çeken Özaslan, uygun ortamda bekleme alanı yapılması konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
Özaslan, "İnsanlar otopsi için yazın güneşte, kışın ise yağmurun altında beklemek zorunda kalıyorlar. Bu soruna yönelik bizim çağrımız şu; Adalet Bakanlığı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ortaklaşa hareket edip bir an önce buraya insanları yazın güneşten, kışın yağmurdan koruyacak gölgeliklerin, ya da kamelyaların yaptırılması, altlarına bankların yerleştirilmesi lazım ki, insanlar rahat oturabilsinler. Böylece insanlar hem yağmurdan hem de yazın sıcağından korunabilsinler. Burada 6 adet bank var. Bu banklar ihtiyacı karşılamıyor. Burası Şanlıurfa, bir cenaze olduğunda 200-300 bazen 400 kişi gelip otopsi için bekliyor. Bu insanların burada daha rahat beklemeleri için kamelyalar yapılmalı ve içerisine bankların konulması gerekiyor" önerisinde bulundu.

"Savcıların iş yükü azaltılmalı ki otopsi işlemleri hızlansın"

Otopsi işlemlerinin uzun sürdüğünü belirten Özaslan, Adalet Bakanlığı'na savcıların iş yükünün azaltılması konusunda çağrıda bulundu.
"İnsanlar burada otopsi sonuçları için bazen 7-8 saat bekliyor. Bunu sorunu ortadan kaldırmak için Adalet Bakanlığı'na sesleniyoruz; eğer savcıların iş yükü fazlaysa, iş yükünü azaltacak bazı uygulamalar hayata geçirin ki buraya hızlı bir şekilde gelip, işlerini bitirip çıksınlar. Husumet sonucu gelişen bir olay ve olaydan sonra bir cenaze gelmişse buraya, o gergin bekleyişi ve yükselen tansiyonu siz düşünün. Eğer bir an önce cenaze buradan çıkmaz ve gergin bekleyiş sürerse, beraberinde hiç istemediğimiz bir olay ortaya çıkarsa, bu defa emniyet güçleri de müdahil olmak zorunda kalıyor. Zamanında yapılmayan bir iş beraberinde farklı farklı sorunlar ortaya çıkarıyor "ifadelerini kullandı.
Otopsi işlemlerinin nüfusu birçok ilden yüksek olan Siverek ve Viranşehir ilçelerinde de yapılması için Adalet Bakanlığı'na çağrıda bulunan Özaslan, "Şanlıurfa nüfusu Suriyelilerle beraber 2 buçuk milyonu aştı. Yapılması gereken şey şu; Siverek ve Viranşehir ilçelerimiz il statüsünde olup resmiyette halen ilçe olarak kalmıştır. Siverek ve Viranşehir'de de Adli Tıp tarafından orada otopsilerin yapılabilmesi için gerekli altyapının hazırlanması gerekiyor. Adalet Bakanlığı bunun için bir uygulama başlatırsa Siverek ve Viranşehir'deki kardeşlerimiz de buraya kadar gelmemiş olurlar. Lütfen bir an önce buradaki sorunları ortadan kaldıralım. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi destek verecek, buradaki insanlar yazın güneşte, kışın ise yağmurda beklemesinler diye gölgelikler, kamelyalar yapılmalı ve oturabilecekleri banklar yerleştirilmeli ve savcılarımızın da iş yükü azaltılmalıdır ki, bir an önce otopsi işlemleri hızlı bir şekilde bitirilebilsin" şeklinde konuştu.

AdminAdmin