YEREL
Giriş Tarihi : 26-03-2023 12:46

Oruç tutmadığı için darp edildiği iddia edilmişti, Valilik`ten açıklama geldi

Şanlıurfa’da bir kurs merkezinde 14 yaşında bir çocuğun oruç tutmadığı için darp edildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Oruç tutmadığı için darp edildiği iddia edilmişti, Valilik`ten açıklama geldi

Şanlıurfa 'da özel bir kursta oruç tutmadığı için dövüldüğü iddia edilen çocuğun fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasına ilişkin Şanlıurfa valiliği açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, 25.03.2023 günü sosyal medya platformlarındadarp mağduru bir çocuğun fotoğraflarının olduğu ve çocuğun oruç tutmadığı gerekçesiyle darp edildiği paylaşımı ile ilgili olarak kamuoyu açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur.

Anılan olayla ilgili olayla ilgili olarak EmniyetMüdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda; olayın mağdurlarının ilimizde özel olarak faaliyet gösteren kurs eğitim merkezinde öğrenci olan R.Y(2009), M.A.K (2009) ve H.K.A (2009)olduğu;mağdurların fotoğraflarını eğitim merkezinde öğretmenlik yapan E.A.A isimli şahsın çektiği ve WhatsApp durumunda paylaştığı, arkadaşı olan N.M isimli şahsın da durumdan görerek fotoğrafları istediği ve Twitter’da paylaştığı tespit edilmiştir.

Konu ile ilgili olarak Çocuk Şube Müdürlüğünce çok sayıda kamera kaydı araştırılmasına rağmen mağdur R.Y’nin çelişkili beyanlar verdiği anlaşılmış; yapılan mülakatta R.Y isimli mağdur M.A.K isimli arkadaşı ile şakalaştıklarını, şakalaşırken olayın kavgaya dönüştüğünü, sonradan pişman olup barıştıklarını, dershaneden kovulma korkusu ile böyle bir yalan söylediğini beyan etmiştir.

Olayın sosyal medya platformuna yansıdığı gibi oruç tutmama sebebinden kaynaklanmadığı Emniyet ekiplerimiz tarafından aydınlatılmıştır.Yalan beyanda bulunan şahıslar hakkında, olayın fotoğrafını çekerek kamuoyunda manipülasyon yapan kurs merkezinin eğitmeni ve olayı sosyal medyadan paylaşan N.M hakkında yasal işlemler yapılmıştır.

Özel eğitim merkezininde kontrolleri ayrıca yapılarak merkezin ruhsatsız olmasından dolayı kurs merkezi mühürlenmiştir. Ayrıca bu olayı çarpıtarak kamuoyunda dezenformasyona neden olanlar hakkında da gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

İlimizde bu tür provakatif olaylara asla müsaade edilmeyeceği gibi, tüm vatandaşların huzur ve sükûn içinde yaşam sürdürmelerini sağlamak birinci önceliğimiz olacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

AdminAdmin