SİYASET
Giriş Tarihi : 23-09-2022 03:01

VEKİL AYDINLIK, BOZOVA POMPAJ SULAMASINI YİNE GÜNDEME GETİRDİ

VEKİL AYDINLIK, BOZOVA POMPAJ SULAMASINI YİNE GÜNDEME GETİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa-Bozova Pompaj Sulaması 2. Kısım Projesini yeniden gündeme taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesini Türkiye Büyük Millet Başkanlığı’na sunan CHP’li Aydınlık, “konuyla alakalı vatandaşlarımızdan son dönemde çok sayıda şikâyet alıyoruz çünkü bu proje Karaköprü, Bozova ve Hilvan ilçelerini etkileyen bir proje. Bir vatandaşımız aynen şunu söylüyor ‘projedeki yanlışlıklar, eksiklikler nedeniyle su bırakıldığında kanalda defalarca patlama yaşandı, yaklaşık 65 köyümüzü etkiliyor’ diyor. Şimdi ortada bir problem olduğu belli. O nedenle Bakanlığın ve ilgili kurumların harekete geçmesi şart” dedi.

URFA SÖZ KONUSUYSA YA YAPILMIYOR YA DA EKSİK YAPILIYOR

Şanlıurfa’da süren projelerle alakalı eleştirilerde bulunan Vekil Aydınlık, “iktidarın Urfa’yı çantada keklik görmesi Urfa’ya ve Urfalıya zarar olarak dönüyor ama ilk seçimde Şanlıurfa’dan iyi bir ders alacaklar. 

Urfa’ya eğer bir şey yapılacaksa ihalesiydi, projesiydi, inşaatıydı vs. her şey gecikiyor, işe başlanıyor yarım kalıyor, iş bitirildi deniyor eksikler dolu. Başka illere baktığımız zaman Urfa bir hayli geride kalıyor” diyerek eleştirilerine devam etti.

100 YILLIK FISTIK AĞAÇLARI KURUMA TEHDİDİ ALTINDA

Karaköprü ilçesinden bir vatandaşın da kendisine şikayette bulunduğunu dile getiren Aziz Aydınlık, “vatandaşımız inadına üretmek istiyor, her şeye rağmen Türkiye’yi beslemek istiyor ama Fırat’a 3 kilometre mesafede bulunan Tülmen, Kırkpınar, Küçüktülmen, İsaören, Esemkulu ve Korukezen gibi fıstık üretiminde önemli olan mahallelerde sulama sıkıntısı yaşanıyor, bunları vatandaşlarımız bize söylüyor; ilgili kurumlara da başvurmuşlar ama ne yazık ki değişen bir durum yok” diyerek sözlerini tamamladı.

VEKİL AYDINLIK’IN BAKAN’A YÖNELTTİĞİ SORULAR

1) Bozova Pompaj Sulaması 2. Kısım Projesinde neden sıkıntılar yaşanmaktadır?

2) Bahse konu projede herhangi bir çalışma devam etmekte midir?

3) Şanlıurfa-Bozova Pompaj Sulaması 2. Kısım 1. Ünite %100 tamamlanmış mıdır?

4) Şanlıurfa-Bozova 2. Kısım 2. Ünite %100 tamamlanmış mıdır?

5) Karaköprü İlçemizde Tülmen, Kırkpınar, Küçüktülmen, İsaören, Esemkulu ve Korukezen gibi mahallelerin Fırat Nehrine 3,5 kilometre kadar mesafede olmasına rağmen neden sulamadan yararlanamamaktadır?

6) İlgili kuruluşlara vatandaşlarımız tarafından şikayetler iletilmesine rağmen neden bugüne kadar çözüme kavuşturulmamıştır?

AdminAdmin